Suchdolské radovánky a dětské rybářské závody

Očekávání průběhu semifinálového zápasu našeho národního týmu se Švédskem na mistrovství světa v ledním hokeji bylo i při naší další spolupráci s místními motorkáři stejné jako napětí, jaké bude asi počasí a kolik dětí dorazí na akci Suchdolské radovánky. V sobotu 25. května bylo v areálu Pitbulls nachystáno několik soutěžních atrakcí, historický dřevec, skákací hrad, střelba, opékání buřtíků, komentovaný trénink mladých bojovníků MMA, kuželky, prak a další lákadla pro malé ratolesti k jejich radosti a užití si příjemného dne. Informace a komentář z dění u jednotlivých stanovišť úžasně prezentoval moderátor, náš jednatel p. MgA. Matouš Řeřicha. Dorazil i tajemný mrož s dávkou nanuků. Mrožák nemusel smutnit, jelikož nebyl sám a byl mu letos nápomocen druhý parťák – veselý a hravý klaun. Při pozicích několika tatínků u televizních obrazovek či v restauračních zařízeních vzali věc do svých rukou tedy převážně maminky a prarodiče. V momentě kdy naši hokejisté rozjásali republiku úžasným rozkladem švédských sil, počasí nad areálem u řeky Lužnice drželo ochrannou ruku nad všemi zúčastněnými a akci navštívilo stejně jako předešlý rok 80 dětí. Spolu s výsledkem hokeje jsme tedy slavili i vřelou návštěvnost. Děkujeme zúčastněným rodičům a dětem za zájem a aktivitu. Chlapcům od Pitbulls za pozvánku ke spolupořádání akce. Hlášené krupobití z obce Cep a temná mračna od Hrdlořez nakonec nedali dlouho čekat. Déšť přišel před vyhlášením výsledků dětského počínání i k nám, ale to až v samotném závěru programu této akce. Pořádající klub tak po poradě musel zrušit navazující zábavu s živou hudbou. Nikdo však nesmutnil, protože to hlavní – dětský den, byl povedený a z nebe přece jen pršelo hokejové štěstí s výsledkem Švédsko – Česko 3:7. Dávka vody z nebes byla zřejmě adekvátní nasypaným gólům do sítě soupeře. A jak to bylo dál, už všichni víme.
Po následujícím volném víkendu už jsme opět chystali propriety a za pomoci technických služeb města zvelebovali zeleň a břehy návesního rybníku v Hrdlořezích. V sobotu 8. června se zde konaly dětské rybářské závody. S myšlenkou návratu k tradicím a základním dovednostem rybářů, byl závod pouze v plavané, tedy výhradně s použitím splávečků, což se ukázalo jako dobrá volba. Závodů se zúčastnilo 34 dětí a téměř všichni nějakou tu rybku ulovili. Bonusem závodu bylo nasazení krásných pstruhů duhových, kterých děti chytily dvanáct, a které si mohly po ulovení ponechat. Závod byl dvoukolový se změnou předem losovaných míst. Za přívětivého počasí panovala po celou dobu skvělá nálada a přivolání rozhodčích pokřikem „RYBA!“ bylo slyšet opravdu často. Každý závodník obdržel nějakou tu cenu, pamětní účastnickou medaili a byl v režii organizace občerstven. Nám o umístění dětí ani tak nešlo, ale jelikož závod svoje vítěze a nějaké to pořadí potřebuje, vyhlášení výsledků, předání pohárů a hodnotnějších cen proběhlo za účasti starosty města Suchdol nad Lužnicí p. Mgr. Pavla Mráčka a stále aktivního rybáře p. Bohuslava Roubíka, který letos oslavil velmi krásné životní jubileum. První místo obsadil Jan Kouřil, druhý byl Jakub Kubíček a bronzová místní Annička Janků. Zastoupení děvčat v závodě bylo celkově velmi úspěšné. Kromě zmíněných pstroužků se chytali převážně kapříci, cejni, perlíni, plotice a líni, někteří překvapili i opravdu krásnými kousky. Rozhodčími závodu byli přátelé motorkáři z Pitbulls Suchdol. Občerstvení „kočírovalo“ duo pan M. Kouba a L. Luňák a vše by samozřejmě nešlo připravit bez další pomoci a našich sponzorů. Po ukončení závodu jsme ještě položili tradičně k uctění památky zakládajících členů organizace v místě jejich odpočinku květiny. Maraton aktivit s dětmi by se tedy do prázdnin dal považovat za ukončený. Letos ne tak zcela, kdo bude mít chuť vyzkoušet zbrusu nový trenažér zdolávání ryb, který vlastní ČRS nebo by nás chtěl třeba jen vidět, budeme k nalezení na stanovišti při akci oslav 140. výročí založení hasičského sboru v Suchdole nad Lužnicí, které se koná v rámci akce IZS 20. července v Tušti. Závěrem chci poděkovat všem našim partnerům, sponzorům a přátelům za podporu, které se nám dostává od zářijového náboru dětí do kroužku po veškeré veřejné akce a závody v červnu. Děkujeme moc. Přejeme všem krásné léto, povedené dovolené a dětem úžasné prázdniny. HURÁÁÁ na ně!
Zakončení dětského rybářského kroužku 2023/2024
Trpělivě docházelo do našeho kroužku od 13. října loňského roku 28 malých (z toho 10 čekatelů na rybářský lístek) rybářů. Až na několik výjimek se scházeli pravidelně každý lichý pátek na naší klubovně. Zde jsme se jim snažili vštípit základní rybářské dovednosti, poznávat naše rybí druhy a přírodu okolo vody, umět si připravit montáže na udici, znalost pravidel sportovního rybolovu a vše co je s tímto krásným koníčkem spjato. Do toho jsme stihli navštívit rybářskou školu v Třeboni a vyrazit na praktickou výuku do terénu. Plánovali jsme i více aktivit, ale čas či jiné důvody byly proti. Každopádně kroužek nikdo neopustil a všech přihlášených a přijatých 23 chlapců a 5 děvčat tak absolvovalo v sobotu 11. května závěrečný slavnostní den tohoto ročníku. Pět členů čekalo po třech letech v kroužku konečné rozloučení, třináct dětí vybojovalo ve svém druhém roce znalostní odznak odbornosti ČRS bronzového stupně a konečně deset nových uchazečů o zisk prvního rybářského lístku splnilo závěrečnými zkouškami podmínky pro jeho výdej. Tyto nové držitele lístku čekalo naše tradiční pasování na pravé rybáře.
Za krásného počasí, pod dozorem rodičů a jiných příslušníků z rodin dětí proběhlo zmiňované pasování na rybáře a předání ostatních ocenění za přítomnosti hosta – starosty obce Suchdol nad Lužnicí p. Mgr. Pavla Mráčka, členů výboru MO a některých partnerů organizace. Nebylo ani nutno využít dvou předem připravených kapříků do „pasovací“ kádě, neboť absolventi třetího ročníku nachytali v průběhu zkoušek z přilehlé vodní nádrže tolik potřebné šupináče osobně. Rybky se pak chytaly vcelku úspěšně i po zbytek dne. To už v areálu klubovny panovala pohodová a přátelská nálada, vonělo masíčko z grilu, ohříval se zvěřinový gulášek a jako vždy se po „závěrečném hvizdu“ orosilo nejedno oko funkcionáře slzou. Avšak slzou štěstí. Tato akce byla především pro děti a my jim k úspěšnému složení zkoušek ještě jednou gratulujeme, přejeme úlovky a ty nejkrásnější zážitky u vody. Pod slibem, který nám daly, věříme, že budou ctít naše rady a na aktivitu v kroužku budou vzpomínat s radostí. My zatím do nového podzimního náboru dětí můžeme přemýšlet a zdokonalovat naše metody. Děkuji kolegům vedoucím panu P. Vlkovi a M. Zikešovi za práci, ostatním členům výboru za veškerou pomoc a samozřejmě dětem a jejich rodičům za zájem o rybaření. Teď už hurá na červnové dětské závody. Petrův zdar všem! Partnerům, podporovatelům a sponzorům nekonečné díky. Má to smysl.
Revitalizace Hrobářů rybníka
Tento historicky původní název znají snad již jen místní pamětníci. V novodobějších letech nám více napoví používání současného pojmenování malého rybníka, který se nachází v horní části obce Suchdol nad Lužnicí zvané též „Hořejšák“. Najdeme ho na pravé straně (bereme-li v potaz směr z města ven k nedaleké obci Bor) za prvními zástavbami začínající Žižkovy ulice – rybník Janochů. Pro některé z nás tradice a neodmyslitelná součást města. Tento malý (0,3 ha) rybník v majetku obce je již dlouhá léta pronajímán našemu rybářskému spolku k chovu ryb.
Dle archivních materiálů organizace byl naposledy „ošetřen“ ve druhé polovině roku 2012. Jedenáct let onen pověstný „zub času hlodal“ a za přispění lidské činnosti přestal být rybník rybníkem a stal se spíše odpadní jímkou či septikem této části města. V létě roku 2020 byla problematika Janochů rybníka završena hromadným úhynem ryb. Nadměrná tvorba okřehku a přesné negativní výsledky odebraných vzorků vody hovořili za vše. Rybniční prostředí se zkrátka stalo pro veškerý život pod hladinou jedovaté. V úžas vstoupilo podzimní konečné vypuštění rybníka a nález přeživších krásných úhořů. Od té doby zel zarůstající rybník prázdnotou a bylo po všech konzultacích jasné, že jedinou záchranou této srdcové vodní plochy je odebrání nežádoucího sedimentu dna. Na podzim roku 2022 jsme tedy předali žádost majiteli (město Suchdol nad Lužnicí) o odbahnění. Záležitost byla přijata, schválena a věci se daly do pohybu. V červenci tohoto roku byla městem vybranou firmou JIPAMA provedena realizace odbahnění za částku 194.000 Kč z rozpočtu obce. Kvalitně odvedená práce a nutné úpravy, které tyto finance pokryly, jsou příčinou pohledu na opětovně využitelnou nádrž a ozdravený Janochů rybník. Odvezeno bylo 400m3 sedimentu.
Při finální kontrolní činnosti okolí byly bohužel zjištěny překážky související přímo s rybníkem, proto jsme učinili nutná opatření k jejich odstranění. Tímto jsme neměli úmysl někoho poškodit, ale chceme pouze dlouhodobě ochránit hodnotu práce, kterou na vlastní náklady město draze zaplatilo. Voda (obzvláště ta čistá a kvalitní) se v dnešní době stává velice nejistým zdrojem a věřím, že Janochů rybník si svou modrou barvu na mapách stále zaslouží jako živoucí retenční nádrž, nikoli jako pozůstatek vyschlé studny lidské lhostejnosti k přírodě. Příjemnou informací při psaní tohoto příspěvku je fakt, ve kterém mi bylo oznámeno, že bude vyčištěn i přilehlý Suchdolský potok, kterým případně jinak nebeský rybníček dopouštíme v době, kdy to zejména vyšší průtok v potoce dovolí. Potok pokračuje městem (zatrubněn) přímo do řeky Lužnice, jeho vyčištění je tedy dalším přínosem lepšího životního prostředí města. Vrátím se však myšlenkou k dokončení revitalizace „Janocháče“. Janochů rybník, pominu-li teď vodní živočichy a ryby, není totiž historicky blízký jen nám rybářům, ale také našemu místnímu hokejbalovému klubu. Na jeho zamrzlé hladině (stejně jako tomu bylo např. v Hrdlořezích) totiž při hokeji napříč generacemi vzkvétal talent a brousila se zručnost bývalých i současných klíčových hráčů tohoto sportu (nerad bych někoho vynechal, ale dovolím si zmínit rod Lakatošů, Kalátů, Hadačů, Krejčích, Cepáků, Šťastných, a jiných). Historie je krásná a letitá věc, proto by neměla být zapomínána nebo zničena.
Děkujeme vedení města a všem zastupitelům, kteří podpořili zmiňovanou částku v rozpočtu na tuto obnovu, firmě JIPAMA s.r.o. pana Jiřího Márovce za zhotovení a konzultace, panu Jiřímu Školkovi za umožnění pohybu techniky po soukromém pozemku, Janu Křivánkovi a obrovský klobouk smekáme panu Ing. Milošovi Cepákovi, který má největší podíl na výši tak úžasně přijatelné částky, která byla kalkulována a který sám bezplatně proměnil všech 400 kubíků usazenin v políčka pro lesní zvěř (tzv. zvěřní políčka zvyšující úživnost mysliveckých honiteb). Dalo by se říci, že příroda si poradí. Dávno tomu však již takhle není. Říká se, že každý uneseme, co si naložíme, chvilkově možná i víc, unese ale příroda tolik, co jí nakládáme dlouhodobě my všichni?!
Za výbor ČRS MO Suchdol nad Lužnicí, z.s. Petr Klíma
Vyšlo v Suchdolském zpravodaji - květen 2024
Jaro v rybářské organizaci
Z činnosti
Únorovou členskou schůzí, která se konala 17. 2. ve vinárně místního kulturního domu, nám vznikly schváleným usnesením určité závazky, které je nyní nutno postupně realizovat. V ohlédnutí jen krátce zmíním krásnou účast 95 členů na této schůzi a dvou hostů, za Jihočeský svaz p. Ing. Tomáš Kepr a za město Suchdol nad Lužnicí starosta obce p. Mgr. Pavel Mráček. Srdečné poděkování patří městu za umožnění konání této schůze, rodině M. Charváta za výborné občerstvení a všem členům, kterým komunita domácí organizace a osobní účast přišly vhod. Novinek a zajímavostí bylo dost, proto prosíme ještě jednou členy hlavně o pozorné nastudování změn v aktuálním rybářském řádu, které vstoupily v platnost. Příkladem jest rozsah platnosti krajských povolenek (již neplatí na ÚN Orlík), pravidlo zapisování každé (!) ponechané ulovené ryby, ponechání si druhé, v řádu vyjmenované ryby, čímž se ukončuje denní lov apod. Předejděme tím případným problémům mezi rybářskou stráží a rybáři.
Zima je již minulostí a jaro se přihlásilo silným nástupem. Některé březnové dny měly až letní charakter, a proto i „milování“ v rybí říši přišlo velmi rychle. Rybníky v naší péči jsme však stihli včas obsadit novými šupinatými obyvateli. S přísunem krmiva si teď budou až do podzimu žít vlastním životem a věříme, že avizované letní peklo a útoky predátorů přečkají v dostatečném množství okysličené vody a nejen, že přežijí, ale snad i vyrostou.
Jarní období nabízí také mnoho příležitostí k odpracování si brigádnické povinnosti. Úklid pískoven, rybníků a práce kolem klubovny – pro všechny případné žadatele se najde určitě vždy možnost a činnosti dostatek.
Děti a mládež
Nedočkaví uchazeči o zisk prvního rybářského lístku, ale i jejich již rybařící soukmenovci mají napilno. Kroužek přerušil na malou chvíli jen příjemný čas svátků Velikonoc. Nyní už vše směřuje k závěrečným zkouškám a slavnostnímu ukončení tohoto ročníku. Letos vychází na sobotu 11. května. Než s dětmi k tomuto datu pokročíme, stihli jsme ještě praktickou výuku na soukromém rybníčku, kde jsme chtěli dětem vštípit jednoduchost a základní rybářský um. Svačinka v podobě prvního opékání buřtíků zakončila vcelku hezký den. Poděkování patří kolektivu kovářů z dílny p. D. Černého, který nám svůj pozemek s rybníčkem poskytl k dispozici. Kroužek navštěvuje stále v průměru přes 20 dětí na jednu docházku.
Po ukončení kroužku plánujeme ve stejném duchu (jednoduchost a základ) uspořádat i letošní červnové závody. Budou klasicky pouze splávečkové a po roční přestávce se vrátí na návesní rybník v Hrdlořezích (sobota 8. 6.). Kvůli klidnému průběhu a kvalitnímu zajištění závodů bude nutná včasná předregistrace závodníků u pořadatele (viz plakáty v SZ či jinde).
V průběhu všech minulých událostí, nebo příprav těch budoucích, se někteří naši členové výboru zúčastnili členské schůze, kterou pořádala dne 23. 3. 2024 místní organizace Třeboň v KKC Roháč. K výroční schůzi a oslavě 100 let od vzniku tamní organizace dorazila oficiální pozvánka i k nám. Sousedské vřelé přijetí naší výpravy mezi další vzácné hosty a péče, které se nám dostali, nás vskutku potěšili. Důstojný průběh schůze a této velkolepé oslavy nám také dal šanci nahlédnout „pod pokličku“ toho, jak to dělají jinde. Úmyslně jsem si tuto akci nechal na závěr, jelikož v řadách našich členů je jistě ještě mnoho pamětníků z dob společného soužití a patronace, kterou Třeboň tehdy nad pracovní skupinou Suchdol držela. Právě toto připomenutí z proslovu tamního místopředsedy p. Ing. Karla Korandy mi tehdy zastavilo dech. Zcela otevřeně na tuto dobu zavzpomínal a současnou samostatnou MO ČRS Suchdol nad Lužnicí, z.s. pojmenoval jako plnohodnotný, funkční a dobře pracující spolek registrovaný v ČRS. Rozdělení je tedy s odstupem dávných dob chápáno jako pochopitelné a přínosné.
Ne, nechceme se chlubit, ale se stále trvající úctou zavzpomínat. Letošní duben byl pro nás totiž přesně již desátým rokem, kdy mezi námi není hlavní strůjce myšlenky a otec realizace vzniku naší samostatné Suchdolské organizace – pan Jan Křivánek. Lidé jako on, před ním např. pan Šerhakl a jiní, chybí. Akce v Třeboni však ukázala, jak silný počin se před 24 lety panu Křivánkovi a lidem po jeho boku podařil. S obrovskou pokorou a častým vzpomínáním pracujeme dál, jeho „dítě“ žije, roste, sílí a věřím, že v rukou generací před námi i po nás dosáhne třeba i nesmrtelnosti. Honzo díky! Nikdy nezapomeneme! Lesu, lovu a za nás rybáře tam nahoru hlavně: Petrův ZDAR!
Vyšlo v Suchdolském zpravodaji...konec roku 2023
Petrův zdar! Písek přesýpacích hodin roku 2023 neomylně vrství jejich spodní hromádku a již málo zásob zbývá v té horní. Strýček Nový rok už se chystá obsah znovu obrátit, ale než se tak stane, užijte si pohodu, klid, nasajte atmosféru a vůně těchto přátelských dní i večerů zářících svíček. Přejeme Vám krásný advent.
Novinky a některé informace pro členy
Vážení čtenáři, dovolte nám úvodem touto cestou přednostně informovat naše členy o některých novinkách, které čekají na všechny svazové rybáře napříč organizacemi celého ČRS v nadcházejícím roce. Nejvýraznější změnu čeká kompletní elektronická evidence všech členů, funkcionářů, prodeje povolenek a jiných administrativních záležitostí. Celý svaz totiž přechází ze zastaralého informačního systému (IS Lipan) na zcela nový společný RIS (Rybářský informační systém). Pozorný rybář o této změně jistě slyšel, popř. ještě mnohokrát uslyší. Do svých údajů tohoto systému bude mít možnost nahlédnout osobně každý člen, který o to bude mít zájem a dokončí vlastní registraci. Systém samotný by měl zrychlit, zpřehlednit a zlepšit procesy právě ve vztahu rybář (člen) – organizace – svaz. V současné době všechny organizace RIS již využívají a odstraňují se případné vzniklé závady. Nechceme však dnes prostor v Suchdolském zpravodaji zneužívat jako medium předávání informací pouze cílové skupině lidí (našim členům), ale alespoň je krátce motivovat k účasti na připravovanou únorovou členskou schůzi, kde se o všech novinkách (a není jich málo) dozvědí mnohem víc přímo od kompetentních osob. Ještě zmíním neveselé, ale nevyhnutelné zvyšování cen povolenek (např. krajská Jč. z 1800 Kč na 2200 Kč), které by měly přejít z tvaru klasické „harmoniky“ na složitelný formát A4 a změny, které přinese nový rybářský řád. Odpadá také vylepování známek za uhrazené členství do legitimací. Pro některé rybáře určitě trochu smutný fakt, jelikož členské známky považovali tak trochu za osobní sbírku. Předběžné datum této hromadné schůze je 17. 2. 2024. Chceme se pokusit naše členy neokrádat o rodinný či domácí čas poobědních siest a po mnoha letech tak schůzi uskutečnit až v odpoledních hodinách (14:00). Přesné informace budou určitě včas zveřejněny. Jsme si vědomi investic a nároků našich rybářů, které mají při placení nových dokladů k rybolovu. Pro nás je přechod na nový systém též velkou neznámou (pouhá 2 online školení), ale budeme se snažit členům maximálně vyhovět, najít adekvátní řešení a stanovit dostatečný počet úředních hodin. Žádáme však naše členy o toleranci a shovívavost.
Výlovy a zarybňování revírů
Podzim shodil stromům jejich šat, teplomilné ptactvo odtáhlo v hejnech do dalekých krajin a rybáři vypustili rybníkům poctivě nastřádanou vodu. S velkými obavami čekali po tropickém létě na okamžik, kdy se v lovištích ukáže (v horším případě neukáže) pohyb zlatých šupinatých kaprů i jiných druhů ryb. Mohli jsme si oddychnout, rybníky v Hrdlořezích a rybník ve Dvorech nás na přelomu měsíců říjen – listopad při výlovech nezklamaly. Nejenže ustály letní vedra, ale vyhrály i boj s odvěkým nepřítelem – vydrou říční. Do revírů (pískovny Tušť a řeka Lužnice) v naší péči tak tradičně putovala kapří obsádka o váze 1400 kg a 80 ks slušných candátů, kteří nám dělají radost, troufnu si říci, již každoročně. Pronajatý rybník na Fackách nám letos ukázal opačnou stranu mince a bez nadsázky si název této části obce opravdu stojí za svým. S absolutní dominancí na něm vyhrála divoká příroda a vzala si bohatství, které sama kdysi vytvořila. Nezbývá než pokorně přijmout porážku s dodatkem, že jsme tento fakt očekávali a přizpůsobili hospodaření na této lokalitě minimální možnosti ztrát. Přišli jsme však o generační hejno krásných okounů a onu naznačovanou facku jsme opravdu schytali. Každá karta má však vždy rub a líc. Radost máme tedy naopak z Janochů rybníku, který prošel dlouho potřebnou revitalizací, kterou město v letních měsících na vlastní náklady zrealizovalo (informace a článek SZ 9/2023). Tato srdcová vodní plocha se tak po dvou letech „vrací do hry“. V současné době rybník pozvolna natéká a těšíme se na jarní obnovu života v něm. Celkově výlovy našich malých vod hodnotíme jako úspěšné a jsme rádi, že jako neprodukční organizace alespoň malou částí přispíváme k zarybňování revírů. Samozřejmě nechceme z revírů dělat pouhé „kaprodromy“, ale vyvážené funkční vodní kultury. Mimo násad kapra letos pískovny obohatilo i 600 kg krásných línů, pstruh duhový, štika obecná, candát obecný, okoun říční, cejn velký, úhoř říční, potravní druhy ryb aj. Řeka Lužnice pojala všechny násady reofilních (říčních) druhů ryb, kapry, líny a v tomto roce se do naší krásné řeky vrátila k naší radosti i parma obecná! Na zveřejnění kompletních počtů násad je ještě brzy, čekáme na tabulky sousední MO Třeboň, která s námi sdílí péči o sdružené revíry. Ty, které to opravdu zajímá, odkážu na naše informační tabule, klubový internet či opět na účast při únorové členské schůzi. Pokud zima dopřeje přírodě, zejména té pod vodní hladinou, potřebný klid, věřím, že do nové sezóny budou naše sportovní revíry velmi slušně zarybněny.
Činnost a mládež
Jestliže se říká „To nejlepší na konec.“, dnes to platí dvojnásob. O všech akcích s dětmi, ať se jedná o činnost kroužku, dětské závody, kulturní akce nebo výlety, informujeme rádi a včas nejraději právě i prostřednictvím místního zpravodaje. U kulturních akcí se ještě pozastavím. Za poslední dva roky jsme se jich účastnili vcelku nově, ale po jejich vyhodnocení nás vždy mile překvapil zájem o náš obor a hlavně fakt, že dokážeme činnost a rybářský koníček koordinovat s jakýmkoli aktivním spolkem v Suchdole nebo v jeho okolí. Když se chce a spojí se rozumní lidé, hranice a možnosti se posouvají. A co tedy brzká budoucnost? To, co jsme si v létě nastěhovali do půdních prostor, jsme zase velice rychle snosili zpět. Podzimní nábor dětí totiž ukázal, že loňský zájem, kdy bylo nutno improvizovat s prostorem klubovny, nebyl mimořádným jevem, ale potvrzením, že se zatím nemusíme o budoucnost dětského kroužku bát. Kapacita klubovny je i pro tento ročník vyčerpána do poslední volné židle. Poprvé jsme zažili i pocit, kdy bylo nutné z technických důvodů několik zájemců z řad dětí odmítnout, ale zkrátka kdo neváhal, dobře udělal. Chceme tu být pro všechny děti, které rybařina baví. Zvažovali jsme i pronájem větších prostor, ale kouzlo klubovny a naše vlastní zázemí jsou pro nás důležité. Přesun jinam by pak hlavně postrádal smysl našeho konání. V kroužku tedy máme 27 dětí, do roku 2024 několik příjemných pozvání a dalo by se říci, že vše je opět na dobré cestě. Každá cesta, obzvláště ta, která je velmi frekventovaná, však potřebuje svoje údržbáře a investice. Každý už asi ví, kam tím mířím. K neskutečné podpoře a pomoci, které se nám dostává. Výčet a seznam těch, kterým srdečně děkujeme, je obrovský a sepsat ho sem do článku, který nemusí zajímat každého, by pro ně mohl být studnou utopení a to si zcela jistě nezaslouží. Dovolili jsme si tedy v tomto čísle zpravodaje rezervovat při přání veselých Vánoc celou stránku i našim sponzorům, členům, přátelům a podporovatelům. Pokud bychom na někoho zapomněli, určitě ne v našich hlavách, ale neúmyslně z „provozních“ důvodů. Děkujeme VŠEM! Děkujeme a přejeme čtenářům, obyvatelům, aktivním spolkům, dětem a všem lidem dobré vůle krásné a požehnané Vánoce, šťastný nový rok a hlavně pevné zdraví!
Páteční kroužek se Šonem
Mílovými kroky se blíží zkouškový den, který uzavře další ročník našeho rybářského kroužku. Věříme, že až tento okamžik nastane, bude posléze náš areál opouštět početný dav rozesmátých nových rybaříků. Řady naší členské základny se opět rozšíří a v nás vedoucích se povzbudí naděje, že budoucnost rybaření v Suchdole nad Lužnicí je zajištěna…
…Než se tak stane, chtěli jsme zpestřit výuku dětí po návštěvě rybářské školy v Třeboni nějakou další zajímavostí. Nemohla nepřijít myšlenka pozvat mezi děti osobnost, která prošla do světa rybařiny stejnou cestou, kterou teď kráčí děti našeho kroužku. Šon Chung, člověk hrdý na svůj vietnamský původ, od svých deseti let žijící však u nás, konkrétně v Jindřichově Hradci. Ve městě mají jeho rodiče restauraci, Šon svůj obchůdek s gastronomickým asijským proviantem a působí i na rybářském trhu jako testující rybář náčiní známých značek ve firmě DK Fishing. Šon začal s rybařinou už jako malý kluk, kdy si na svůj první „lískáč“ navázal háček vyrobený z pružinky, kterou vyjmul z propisovacího pera a ulovil tím svou první rybku. Tam někde se v něm v té době u rozlité zakalené asijské řeky probudila rybářská vášeň. Po přestěhování do Čech zamířil do rybářského kroužku v J. Hradci. Zde také absolvoval zkoušky k zisku rybářského lístku a následné koupi povolenky k lovu ryb. Vtipné je, že v době kdy kroužek navštěvoval, nebyla jeho čeština ještě dokonalá tak jako dnes, a proto se názvy ryb na zkoušky naučil pro jistotu i v latinském jazyce. Rybařina ho provázela i ve studijním životě, který spojil s výzkumem sumců velkých. Ulovil jich nespočet a přidal tak z jeho zkušeností a poznatků respektované výsledky a informace o životě, potravě a růstu tohoto krále a největší rybě evropských vod. Šon byl dětmi vřele přijat. V připravené projekci nejprve představil svou rodnou vlast a vzdálenost 8000km, kterou musí absolvovat při návštěvě do své domoviny. Pohovořil také především o tamních rybách, kterých je ve Vietnamu asi 2000 druhů oproti našim 63. Následovala prezence našich nejznámějších českých ryb, které Šon sám osobně ulovil a k fotografiím vždy přidal i patřičný komentář. Jeho program nebyl zdaleka vyčerpán a děti samozřejmě Šona zasypávaly četnými dotazy. Šon vyprávěl a ochotně odpovídal. Našel se i okamžik na fotografické záznamy pro klubový i osobní archiv dětí. Čas byl neúprosný a pro samotného Šona je při jeho vytížení každá volná chvíle vzácností. Jak on sám praví: „Potřeboval bych na všechno dva životy.“ Bylo nám tedy velkou ctí, že Šon náš kroužek navštívil, vážil k nám do Suchdola cestu a na konci programu děti i nás vedoucí obdaroval dárečkem. Kdo sleduje svět rybařiny, určitě mu jeho jméno někde „vyskočí“, pokud ne, určitě se tak brzy stane. Nebyla by ani náhoda setkat se s ním někde v gastronomických sekcích. Šon není totiž známý jen jako vášnivý a úspěšný rybář, ale také jako výborný kuchař. Svoje umění z těchto oborů prezentuje na sociálních sítích, a kdo chce, snadno si Šona na internetu vyhledá. Šonova časová vytíženost je opravdu náročná a nebýt dlouholeté známosti s naším místopředsedou panem Michalem Koubou, Šona bychom na naší klubovně asi nikdy neviděli. Slovo asi bych měl v tomto případě zcela jistě vymazat. Za všechny naše vedoucí mládeže tímto děkuji Michalovi za zprostředkování této návštěvy, Šonovi za úžasnou přednášku a obohacení naší snahy rybářského vzdělávání dětí. Bylo nám ctí a věříme, že ve světě rybařiny má naše organizace nového přítele. Jako důkaz a poděkování za tento den obdarovaly děti Šona naší klubovou zástavou s jejich vlastními podpisy. Přejeme Šonovi krásné zážitky u vody, bohaté úlovky a co nevidět, i šťastný život v manželském svazku. O výsledku a počínání našeho potěru při závěrečných zkouškách si přečteme třeba zase příště…
Petrův ZDAR!
Aktuálně z naší MO... /podzim 2022/
Střípky z rybářské organizace…
Podzimní výlovy a nasazování ryb do revírů
Podzim, pro produkční rybáře klíčové období roku a po vypuštění pracně nastřádaných vod v rybnících okamžik, kdy přichází pohled na dlouhodobý výsledek jejich hospodaření. V tomto směru byl současný rok, jehož konec nezadržitelně klepe na dveře, velice úspěšný a z produkce vlastních ryb obohatila naše organizace svěřené revíry téměř 17 q krásných šupináčů, vlastní násadou slušných candátů a po několika letech i rostlou štičkou. Nutno při našich poměrech podhodnotit právě slovo produkční, ale i tak jsme spokojeni s dosaženým výsledkem v pokoře a hrdosti naší malé organizace. Tradiční kompletní počty a množství ryb, které občerstvily obsádku našich pískoven a řeky Lužnice zejména pro příští rybářskou sezónu, zcela jistě předneseme na připravované výroční členské schůzi. Zmíním ještě např. 300 kg krásných línů, 200 kg cejna, dalších 24 q kapra z distribuce kraje, reofilní (říční) druhy, aj. Při vyhlašování výsledků jarní soutěže v položené na lokalitě Tušť, kterého se zúčastnil i jednatel územního svazu pan Jiří Marek, vznikla myšlenka zatraktivnit naše vody po několika letech opět trofejními kapry. Do našich pískoven tak dorazila v listopadu stovka nádherných výběrových „šupíků“. K obrovské radosti tohoto splněného slibu zasíláme veliké díky na územní svaz do Boršova nad Vltavou. Zde věřím, že v případě zlákání se těchto kaprů na rybářovu nástrahu přistoupí úspěšní lovci ke zdolaným rybám v rámci maximální šetrnosti a úctě k prožitému zážitku za dodržení etiky správného rybáře a dodržení pravidla K70 (kapr 70 cm včetně a více se vrací vodě)! Naše revíry byly v podzimním období, stejně jako na jaře, dle závazků uklizeny a odpad za pomoci technických služeb města zlikvidován. Do zimního spánku tak mohou vstoupit v čistotě, jak se v přírodě sluší a patří.
Práce s mládeží, děti
Ani v tomto směru nenastavil podzimní čas našim přáním vychovávat nové rybáře a ochránce přírody záda a do zářijového náboru dětí do nového kroužku pro období podzim 22 - jaro 23 se přihlásilo rekordních 27 dětí. Tato skutečnost nás mile překvapila a donutila upravit prostory klubovny na tuto kapacitu, což se podařilo, a děti zatím v tomto počtu pravidelně docházejí. Jsme za ně rádi, počet dětí je pro nás výzvou, a proto jsme rozšířili i počet vedoucích ze dvou na tři. Popřejme malým rybářům trpělivost, vytrvalost a štěstí do jarních měsíců, kdy je budou čekat závěrečné zkoušky k zisku prvního rybářského lístku. Jedná se v průměru o mladší ročníky, ale jejich šikovnost má slušnou úroveň, část dětí (7) pokračuje zájmově druhým rokem, jeden chlapec dokonce třetím. Díky přístupu podporovatelů organizace a programu Jihočeského svazu z FONDU mládeže absolvují rybaříci veškerou činnost kroužku „NA HÁČKU“ bezplatně.
Novinky, změny, závěr roku
Stejně jako ve všech oborech lidské činnosti, došlo i ve sportovním rybaření ke krokům, které vyplynuly ze složitosti doby. Ani nás registrované rybáře ČRS neminou zvyšující se náklady na energie a růst cen, z čehož vzniklo po konání Konference JčÚS navýšení cen povolenek, např. u dospělých krajských o 200 Kč, a po Sněmu ČRS i o navýšení členství z 500 Kč na 700 Kč. Tento vývoj ve většině případů místní organizace pochopitelně přijaly. Jedná se o finance, ze kterých se hradí zarybňovací plány, platby za revíry aj., kdy narostly ceny ryb, dopravy, atd. Prosíme proto členy, aby se před vyřízením dokladů na nadcházející sezónu informovali a prostudovali ceníky povolenek a členství. Tímto zveme členy i k tradiční možnosti centrálního výběru povolenek za uplynulý rok a zaplacení povolenek nových, který se uskuteční 7. ledna 2023 od 10.00 hodin na klubovně spolku (Vitorazská 779 – u hřbitova, Suchdol nad Lužnicí). Podmínky lovu a změny v rybářském řádu se zatím pro rok 2023 nechystají. Informace určitě rybáři dohledají i na internetových stránkách či našich tabulích u školy nebo u klubovny samotné. Těžkou a rychlou dobu plnou nejistot zanesla voda opět až sem, do času adventu, do času Vánoc, do období, kdy máme další šanci zastavit se, popřemýšlet, zavzpomínat. Stejně tak jako k podzimu patří zmiňované výlovy rybníků, patří k zimě mráz a sníh. Proto přejeme našim členům a Vám všem čtenářům ledový zámrz nežádoucích starostí, duševní klid padající vločky, vzájemnou toleranci, krásné radostné Vánoce, štěstí a především pevné zdraví!
Petrův ZDAR!
Výlovy rybníků 2021 a ostatní střípky z rybářského spolku
Také letos putovala ze zdrojů naší rybářské organizace rybí násada do svazových revírů. Tradiční podzimní lovení rybníků a nádrže u klubovny bylo rozprostřeno do říjnového hájení kapra obecného na našich pískovnách, tedy do období 43. a 44. kalendářního týdne roku. Výlovek čítal přibližně 15q kapra obecného, 70kg lína, 20kg štik, tolstolobiky a několik kg doplňkových druhů ryb. Velkou jistotou produkce ryb byl jako vždy návesní rybník v Hrdlořezích, jehož parametry jsou na dobré úrovni, ale i v ostatních rybnících (Dudů, Hrdlořezy Horní) byly dobré podmínky k chovu ryb a celoroční dostatek vody. Ve stejných termínech bylo doplněno dalších 30q kapra z Jindřichohradeckého spolku, 200kg okouna z Nové Včelnice a 50kg pstruha duhového z Pstruhařství Kaplice. Duhákem si můžou tedy rybáři okořenit zážitky z lovu v doznívající sezóně na Malé pískovně v Tušti. Kompletní informace o zarybnění revírů za uplynulý rok (včetně pískoven Cep) budou zveřejněny na internetových stránkách MO a informačních tabulích, či konečně při chystané členské výroční schůzi, které se snad již všichni dočkáme, i když…raději nepředbíhejme. Pro ty, kteří mají zájem o informace k zarybňování celého JčÚS, doporučuji sledovat centrální webové stránky svazu (jcus.cz).
K radosti vedoucích mládeže bylo koncem října přihlášení se 16-ti dětí do nově obnoveného rybářského kroužku, kdy v osazenstvu máme mezi chlapci i 3 děvčata. Věříme, že tuto naší radost dokážeme přetavit v zájem těchto začínajících rybářů, dokončit úspěšně v jarních měsících působení v kroužku ziskem prvního rybářského lístku. I zde však pevně doufáme, že současná situace a problematika, kterou netřeba již představovat, dovolí nerušený chod celého programu bez restrikcí a jiných zastavujících nařízení. Celý uplynulý rok byl totiž doprovázen nejistotami a otazníky nad plánovanými akcemi, které jsme měli „zaškrtnuty“ v kalendáři. Proto při pohledu na poslední týdny tohoto roku nebuďme skeptičtí, jelikož v naší MO v neveselé době všichni pracovali na hranici svých časových i jiných možností a dokázali udržet chod spolku, který společnými silami dovedli ke splnění nejen povinností ku JčÚS, ale také ke svým členům, slušně zarybněným revírům a vlastní radosti z tohoto krásného koníčku. Zkrátka ne všechny pozice některých členů výboru jsou atraktivní, o to větší obdiv zasluhuje jejich vykonaná práce. K tomu jak k našim záviděníhodným vodám přistoupí ostatní rybáři a návštěvníci, to už je na každém z nich (Vás). Celý výbor MO děkuje všem partnerům, sponzorům, především městu Suchdol nad Lužnicí, za spolupráci, podporu a přejeme nejen jim, našim členům, ale Vám všem, veselý a radostný adventní čas, krásné, pokud možno zasněžené Vánoce, úspěšný svobodný rok 2022, spokojenost, štěstí a především – pevné zdraví! Rybářům bohaté úlovky. Petrův zdar!
Rybářské střípky…
Poslední říjnový víkend patřil v rybářské organizaci tradičním podzimním výlovům rybníků, ze kterých obsádka následně putuje do revírů, o které naše MO pečuje. V letošním roce ustála vlnu veder populace ryb i v rybnících s menším obsahem vody a největší výtěžnost přinesl opětovně návesní rybník v Hrdlořezích. Celkově obohatil náš spolek místní revíry 14ti q kapra obecného, 80kg menších ryb a 20kg lína. Ve stejném termínu došlo i k dovozu ryb do pískoven v Tušti z krajské distribuce: 100kg kapra a 160kg lína. Již dříve bylo dodáno dalších 30q kapra, 100kg štiky, 1800ks candátka a např. 100kg pstruha duhového. Druhým rokem se vydařil i náš vlastní chov candáta obecného.
Další příznivou zprávou je po roční odmlce nově otevřený kroužek dětí, kteří našly cestu dne 18.10. na první schůzku. Všichni přihlášení zatím ve 14ti denních intervalech pokračují, hlavním vedoucím kroužku je p.David Hrbek, asistentem p.Petr Klíma.
Podrobnější informace o zarybňování, naší činnosti a hospodaření, předneseme při únorové Výroční členské schůzi. Rybářská sezóna však stále ještě nekončí, než naši členové začnou vypisovat sumáře úlovků, bilancovat a hodnotit uplynulý rybářský rok, přejeme jim i ostatním příznivcům pobytu na čerstvém vzduchu, zbytky krásných chvil a zážitků nejen u vody. Než zima(jestli nějaká bude) uvolní odpočívající přírodu ze spánku, přejeme Vám všem – krásné a pohodové Vánoce.
Výlovy 2017
Dne 21.10.2017 došlo k tradičním podzimním výlovům s následným nasazením ryb do rybářských revírů, o které pečuje MO ČRS v Suchdole nad Lužnicí. Naše organizace slovila postupně rybníky Janochů a dva rybníky v obci Hrdlořezy. Letošní výlovek byl i přes horké léto nadprůměrný a tvořil ho především kapr kategorie K2. Do řeky Lužnice a pískoven v Tušti tak putovala násada o váze 1700kg. Stejný den došlo k distribuci kapra i od sousední MO ČRS Třeboň o váze 3000kg, 1800kg kapra s 200kg lína dodala 28.10. organizace z Nové Včelnice. O dalším průběhu plánovaných násad pro rok 2017, které stále ještě probíhají, budou rybáři informováni na výroční členské schůzi. Věříme, že nová, zdravá a početná obsádka ryb, zpříjemní zážitky všem návštěvníkům našich revírů. Fotografie z této akce )))ZDE(((
Dětské rybářské závody a závěr kroužku "Na háčku"…
V sobotu 3.6. 2017 se v ranních hodinách na návesním rybníku v Hrdlořezích rozlosoval tradiční rybářský závod dětí do 15 let. Pořádající organizaci ČRS v Suchdole nad Lužnicí, se do závodu přihlásil rekordní počet mladých rybářů, kteří ve dvou kategoriích půlhektarový rybníček obsadili téměř do posledního místa, kdy ze 40 možných startovních pozic bylo obsazeno 34. Shodně 17 mladších a 17 starších lovců bojovalo v přátelském duchu a za velmi příznivého počasí nejen o poháry a další atraktivní ceny, které hlavně díky městu Suchdol nad Lužnicí a dalším sponzorům, mohl místní rybářský spolek připravit, ale hlavně o pěkné zážitky u vody, mezi ostatními kamarády.
Po celou dobu závodu bylo pro děti připraveno bezplatné občerstvení a za dozoru rozhodčích, kterými letos byli členové motoklubu Suchdol Riders, bylo po dvou kolech, kdy to druhé bylo díky počasí doslova horké, rozhodnuto. Děti chytaly především kapry, amury a plevelné rybky. Ve starší kategorii obsadil 1. místo Roman Matějka, 2. místo Tomáš Ježek a 3. místo Petr Werner. Kategorii mladších(do 10let) vyhrál Matyáš Ježek, druhý byl Jakub Vrchota a bronzový štítek na poháru získal Richard Vladyka. Největší rybou závodu byl kapr o délce 55cm, kterého ulovil Jakub Vrchota.
Ceny předal společně s organizátory místostarosta obce Suchdol nad Lužnicí p. Jan Kronika, kterému patřila i letošní závěrečná řeč. Před rozchodem domů absolvovali všichni závodníci a pořadatelé hromadné foto, po kterém se na rybník vrátil jeho každodenní klid. Věříme, že se dětem závody líbily a že ceny, které dostal nakonec každý, byly až tím posledním důvodem k účasti…
Předcházející akcí dětských rybářských závodů bylo slavnostní ukončení rybářského kroužku „Na háčku“. Na podzim roku 2016 se vedoucím Davidovi Hrbkovi a Petru Klímovi hlásilo 11 nových žadatelů o získání prvního rybářského lístku. Děti se scházely dle možností, vyjma prázdnin a svátků, pravidelně každý sudý týden v pátek, na zvelebené a nově vybavené klubovně organizace. Učily se teoretickým i praktickým znalostem nutných nejen ke vstupu do řad suchdolských rybářů, ale i k poznání života vodního prostředí a všeho ostatního kolem něj. Vázání háčků, určování druhů a popis ryb, znalost etiky a rybářského řádu, metody lovu ryb, ale i problematiku moderního rybaření, o tom všem i mnohém jiném byly děti informovány. Závěrečným absolvováním testu teoretických znalostí a poznání 10ti druhů sladkovodních ryb, tak v sobotu 20. května nebylo pochyb o tom, že po půlročním snažení řady členské základny rozšířilo 7 chlapců a 3 děvčata. Dva členové absolvovali kroužek zájmově druhým rokem, jedna dívka kroužek v průběhu ukončila.
Za účasti rodičů, členů výboru a starosty města Suchdol nad Lužnicí p. Luboše Hešíka, bylo všech 10 vstupujících členů řádně pasováno na rybáře. U kádě s kapříkem a ferulí v ruce, se úkolu zhostil předseda organizace p. Ladislav Michalík. Následovalo vzájemné posezení u grilu a rozloučení s novými vyznavači Petrova cechu. Tato vzniklá tradice bude snad prodloužena i příštím kroužkem. Petrův ZDAR!
DRK(foto u kádě zleva): Jakub Šíma, starosta města Luboš Hešík,Alexander Chval,Petr Klíma (rybniční hospodář, vedoucí DRK),Martina Ellis, Jakub Vrchota,Ladislav Michalík (předseda MO),Tereza Miklová,Josef Šenkýř,Luděk Váleček,Jiří Tětek,Jakub Křivánek,Michal Šlápota,Markéta Ellis, David Hrbek (místopředseda, vedoucí DRK).
Dětský rybářský kroužek 2015/2016 "NA HÁČKU" vyvrcholil...
Začátkem října loňského roku se novým vedoucím na první informační schůzce hlásila téměř dvacítka dětských zájemců o možnost získat rybářské oprávnění, což všechny členy našeho výboru v dnešní počítačové době mile překvapilo. Mezi převahou chlapců nechyběli ani zástupci z řad dívek. Rybářský potěr podal formou soutěže návrhy na název, pod kterým se DRK povede i v následujících letech. Výbor nakonec vybral návrh Kuby Stříteckého – NA HÁČKU. Vedoucí se snažili pořádat setkání na úkor pracovní vytíženosti v pravidelných intervalech, což se nakonec vcelku dařilo. Postupem času se naši rybaříci seznamovali nejen s rybami a vodními živočichy, ale s přírodou jako celek, naučili se rozpoznávat naše hlavní druhy ryb a kompletní formu jejich života ve vodním prostředí, způsoby správného lovu a etiku rybářského práva dle rybářského řádu, negativní dopady člověka a jiných predátorů na ryby, učili se metodám rybolovných technik, vázání háčků a zacházení s rybářským náčiním…
Takto dokráčeli až k 7.5.2016, kdy je na naší klubovně čekali za dozoru předsedy organizace – p. L. Michalíka a vedoucího rybářské stráže p. Z. Smolíka, závěrečné zkoušky(15 otázek+poznání 10 ryb z obrázku). Uspěli všichni a tak nebránilo nic tomu, aby poprvé v historii kroužku, byl každý z nich právě panem předsedou, pasován na rybáře, právoplatně, ferulí přes zadek u kádě s kapříkem. To vše proběhlo po hromadném odříkání slibu rybářského. Za přítomnosti pana starosty města, rodičů a členů výboru vstoupili do cechu sv. Petra: Jakub Brzobohatý, David Hrbek, Patrik Hanus, Teo Mazáč, Klára Johnová, Oliver Dráb, Jan Špulák, Petr Dušek, Jan Opelka, Jakub Střítecký, Jiří Hrnčíř, Ondřej Šikr, Kateřina Robaušová, Gabriela Hadačová, Daniel Šikr a Tereza Hrbková. Jeden člen kroužek v průběhu roku opustil. Poté následovalo menší občerstvení a volná zábava. Snažili jsme se být po celý průběh kroužku dětem vzorem a přáteli, připravovali jsme je vždy ve vyhřáté klubovně, kde na ně čekal horký čaj a vždy mohli být přítomni i jejich rodiče, kteří několikrát kroužek i vhodně doplnili. Děti nám nosily staré pečivo pro ryby, byl nám věnován kalendář, kremrole a upečené perníčky, jak jinak - ve tvaru ryb. Věříme, že si dnes již plnohodnotní rybáři ponesou vědomosti a zážitky s námi, po celý jejich rybářský život a zužitkují je např. již při připravovaných červnových dětských rybářských závodech. Gratulujeme a přejeme jim mnoho úspěchů nejen u vody a těšíme se na příští DRK…
Děkujeme p. M. Cepákovi za dlouhodobě zapůjčený projektor, který byl velkým zpestřením celé výuky.
Za DRK vedoucí: D. Hrbek, P. Klíma
Vzácná návštěva na naší klubovně...
Dne 19.dubna nás poctili svou návštěvou vzácní hosté, jak z Krajského úřadu Jihočeského kraje, paní Ing. Hana Tůmová, Ph.D. – členka rady kraje, tak z Městského úřadu v Suchdole n.L., pan starosta Luboš Hešík, místostarosta p.Kronika a zastupitel p.Šlápota.
Na úvod jsme je seznámili se vznikem, historií a činností naší MO ČRS,z.s., náplní naší práce a počtech členů. Podělili jsme se o zkušenosti s naplňováním hlavních cílů, které máme jako rybáři ve svých Stanovách zakotveny. Také jsme poděkovali za spolupráci, kterou máme s Městským úřadem v Suchdole n.L., především při úklidu břehů pískoven před a po letní sezóně.
Místopředseda naší MO poté podrobně rozebral činnost na úseku práce s mládeží. Fotografie a naše internetové stránky, které dokumentovaly tuto činnost, byly vše vypovídající. Vzácné hosty pozval na konání rybářských zkoušek dětí a také na Dětské rybářské závody, které plánujeme letos opět uspořádat na rybníce v Hrdlořezích. Na závěr předal hostu z Krajského úřadu pamětní list na toto naše setkání a návštěva byla ukončena prohlídkou celého našeho areálu.
Za výbor: Telařík V.
DRK 2017
Po ukončení DRK 2014/2015 převzal funkci vedoucího po p. Telaříkovi, Hrbek David, který požádal o pomoc s DRK p. Klímu. Úspěšně tedy pod touto dvojicí prošlo v závěrečných zkouškách 17 dětí v roce 2015/2016 do členské základny MO. V této době má DRK 10 nových čekatelů na vstup mezi členy rybářské společnosti místní organizace. DRK 2016/2017 bude zakončen 20.5.2017 a děti své znalosti a praktické základy budou mít možnost využít na červnových závodech na návesním rybníku v péči MO v obci Hrdlořezy...